Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Yeni Kayıt İşlemleri

Üniversitemizde (YKS ve DGS için) ilk kayıt işlemleri, ÖSYM'ce ilan edilen ve Üniversitemiz tarafından hazırlanan kılavuzlarda belirtilen tarihlerde yapılmaya başlanmaktadır. Ancak Özel Yetenek Sınavı sonucunda öğrenci alan programlar için kayıt hakkı kazanan öğrenciler kayıtlarını Üniversitemiz Akademik Takviminde belirlenen tarihler arasında şahsen başvuru yaparak gerçekleştirebileceklerdir.

 

ÖSYM’ce belirlenen tarihlerde kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyenler kayıt hakkından vazgeçmiş sayılırlar.

Evet, (e-devlet üzerinden kayıt işlemi hariç) kesin kaydınızı kendiniz yaptırmak zorundasınız. Posta yolu ile kayıt yapılmamaktadır. Noterden vekâlet verilmesi koşulu ile kayıt işlemleri bir başkası tarafından yaptırılabilirsiniz.

Üniversitemize yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimiz ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda belirtilen tarihler arasında e-devlet üzerinden kayıt yaptıracaklardır.

 

Kesin kayıtların nasıl ve nerede yapılacağı, kayıt tarihleri, istenen belgelere  ilişkin prosedürler ÖSYM tarafından sonuçların açıklanmasından sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasından yayınlanmaktadır. Duyuruları takip ediniz.

 

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran ve kayıtlı olan tüm öğrencilerimiz, her Eğitim Öğretim Yılı için Akademik Takvim ile belirlenen tarihler arasında ders kayıt işlemlerini güz yarıyılı ve bahar yarıyılı için Öğrenci Bilgi Sisteminden yapmak zorundadırlar. Danışman onayından geçip geçmediğini mutlaka kontrol ediniz, danışmanın onayı olmadan derslere devam edemezsiniz.

 

Ders kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrenciler derslere devam edemez, sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamaz. Bu süre öğrenim süresinden sayılır.

Öğrenci otomasyon sistemine girebilmek için e-devlet veya öğrenci numarası ile T.C. kimlik no ilk 5 hanesi şifre olacak şekilde Üniversitemiz Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden girebilirsiniz. Güvenliğiniz için ilk girişinden sonra şifrenizi yenileyiniz.

 

Üniversitemize kayıt yapan 1. öğretim öğrencilerin harç ücretleri ödemelerine gerek yoktur. 2.öğretim öğrencileri, ikinci bir Üniversiteye kayıtlı olan ve eğitim sürelerini uzatan öğrencileri için her yıl cari hizmetler maliyetlerinde belirtilen tutar kadar (ders kayıt sayfanızın üst sağ köşesinde yatırılması gereken ücret miktarı)  harç ödemesi yapacaktır.

 

Harç ödemelerini Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında Vakıf Bank ATM’lerinden Üniversite ödemeleri sekmesinden yatırılabilir. Harç ödemeleri sistemi online çalıştığından EFT kesinlikle kabul edilmemektedir.

 

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilerin daha önce Yüksek Öğretim Kurumlarından almış olduğu ders varsa, Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında ders muafiyet başvurularını yapabilirler.

 

 

Ders başlama tarihlerini, Üniversitemiz web sayfasından yayımlanan Akademik Takvimden ve kayıtlı olduğunuz birim web sayfasından öğrenilebilirsiniz.

 

Öğrencilere kimlik kartları; ÖSYM ile yerleşen öğrencilerin kimlik kartları kayıtlı olduğu birim tarafından verilir ve bu kimlikler öğrenci programa kayıtlı olduğu sürece geçerlidir. Lisansüstü programlara, Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Ek Kontenjan, Uluslararası Kontenjanla vb. kayıt olan öğrencilere kimlik kartları öğrenci otomasyon sisteminden fotoğraflarını güncelledikten sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alabilirler.